Jedeme do Londýna!

Když se řekne Londýn, vybaví se mi královská rodina, scones a dva kohoutky na jednom umyvadle. Tahle metropole toho však nabízí mnohem, ale mnohem více.

Ať už jsou to přidrzlé veverky v parcích, dlouhé fronty na oblíbené památky, nejstarší metro v Evropě, rozverné počasí (ne, vážně to není jen klišé) nebo socha Petra Pana v jednom z proslulých londýnských parků.

Už jste viděli Big Ben, svezli se na London Eye a vystáli si frontu do muzea voskových figurín? Vyhlížet královnu u Buckingham Palace vás nebaví? A už jste byli v Natural History Museum? Že nejsou muzea váš šálek čaje? Nenechte se mýlit.

Toto muzeum je rozděleno na čtyři zóny, modrou, zelenou, červenou a oranžovou. Chcete zažít zemětřesení? Vydejte se po červené. Jste spíše fanoušky dinosaurů? Držte se modré.

Součástí muzea je dále například sbírka herbářů Charlese Darwina, 4,5 miliardy let starý meteorit, kostra velryby dlouhá 25 metrů nebo model termitiště v životní velikosti. A také roztomilá zvířátka se najdou.

Muzeum je umístěno v South Kensington, kam dojedete pohodlně metrem (zastávka South Kensington). Majestátní cihlová stavba se už sama o sobě bude skvostně vyjímat na fotografiích. Vstup do muzea je zdarma a otevřeno je denně od 10:00 do 17:50.

Muzeí je v Londýně celá řada a každý si najde to své, kde se na několik hodin ztratí a přenese se do jiných časů. Za návštěvu rozhodně stojí i The British Museum nebo The Sherlock Holmes Museum. Poslední zmíněné je sice malé, atmosféra v něm je však mile dobová a fanoušky této literární postavy zcela jistě potěší.

Doprava (nebo doleva)?

Na co je před návštěvou Londýna opravdu dobré myslet, je doprava. Nejjednodušší a nejrychlejší je cestování metrem a určitě se vyplatí pořízení časové jízdenky, za zmínku však stojí i možnost vyjet si lodí. Společností je v Londýně celá řada. A tak si turista může vyjet například do Greenwich, části Londýna známé svou námořní historií. Ať už se chce člověk pokochat vyhlídkou na město, postavit se na nultý poledník, či navštívit zdejší muzeum a observatoř, s návštěvou by váhat neměl. Na místním trhu se navíc může každý dobře najíst a nebo si koupit nějaký milý suvenýr.

V případě, že je turista alespoň trochu jazykově vybaven a ví něco málo o historii města, může se vydat na dobrodružnou návštěvu do London Dungeon. Nicméně atrakci si užil i návštěvník, který o má o zmíněné historii jen kusé povědomí a angličtinou je zcela nepolíben.

Vzhledem k tomu, že se zde na historii nahlíží z poněkud temnější stránky, nedoporučila bych návštěvu slabším povahám a rozhodně ne těhotným ženám, či lidem, majícím potíže např. s krevním tlakem. Autorka článku byla během návštěvy této atrakce uzavřena do klece a následně na ni bylo vybafnuto takovým způsobem, že na to pravděpodobně do smrti nezapomene! :) Plavba setmělým podzemím však za tuto prožitou hrůzu stála.

Při plánování návštěvy rozhodně doporučuji nákup vstupenek předem přes internet. Nejen, že se člověk vyhne frontám, ale může si také nakombinovat místa a atrakce, kam by se rád vypravil a za ušetřené libry na vstupném se pak vydat například na nákupy.

Užitečné informace jsou k nalezení například zde: https://www.londonpass.com/london-attractions/

Jednodenní výlety za/na hranice Londýna?

Oxford? Windsor? Hampton? Kew? Záleží, jako ostatně vždy, na vkusu a momentálním rozpoložení.

V první řadě je moudré si návštěvu opět naplánovat předem a zakoupit včas lístky na vlak. Doprava v Londýně může v cestovatelově kapse vyhlodat velké díry, ale s včasným nákupem jízdenek se tomu dá vyhnout. Určitě je vhodné se zaměřit na nákup lístků v tzv. off peak době, tedy mimo hlavní špičku, kdy místní jezdí do práce a z práce.

Jak pronesl otec autorky článku, Oxford  je fajn, ale jsou to “takový baráky, no”. Jste-li fanoušky historie či architektury, přijdete si v tomto městě rozhodně na své.

Zajímavější ale může být například Windsor. Nejen, že je zde Windsor Castle s nádherným domečkem pro panenky v nadživotní velikosti, ale je zde také Legoland! A pokud je ve vás jen trocha dítěte, pak s návštěvou tohoto místa neotálejte. Kde jinde se projedete na horské dráze, v ponorce nebo vláčku a ještě potkáte Romea, šplhajícího za Julií?

Hampton Court Palace je krásný zámek s unikátní černou kuchyní, který má úžasný park a taktéž procházka městečkem potěší nejednoho návštěvníka. Zatímco do Windsoru se dopravíte vlakem, do Hamptonu či do zahrad v Kew dojedete metrem, či spojíte dopravu metrem a autobusem.

Výlet do Kew Gardens, královských botanických zahrad, je zcela jistě jedinečným zážitkem. Zajímá vás, jak vypadá bambusová zahrada s tradičním japonským domkem? Nebo snad toužíte po návštěvě viktoriánského skleníku s klimatem deštného pralesa? Obojí, ale ještě mnohem více, můžete probádat právě v Kew Gardens.

Kam dál?

Ačkoliv nejsem sportovní fanynka a o tenise vím jen, že se hraje na kurtech, líbila se mi i návštěva Wimbledonu.

V Británii lze najít mnoho malých muzeí, z nichž mě osobně například nadchlo muzeum plné toalet, van, praček a valch, bohužel si však již nepamatuji, kde přesně se nacházelo. Při bezcílných toulkách městem se však dá podobných pokladů najít celá řada. Například hrášek princezny na hrášku.


V Londýně je velmi zajímavý i The Monument, památník schovaný v zástavbě moderních mrakodrapů a vystaven jako upomínka na místo, kde roku 1666 vypukl velký požár Londýna a odkud je velmi pěkný výhled, který je odměnou za výšlap více než 300 schodů!

Pokud vám nevadí davy, pak je zcela jistě zážitkem i návštěva muzea voskových figurín či Trafalgar Square.

Na samotném Trafalgar Square, odkud pěšky pohodlně dojdete pod Big Ben, do parku, či na jedno z blízkých tržišť, se nachází The National Gallery a v ní celá komnata věnovaná impresionismu. Běžte tam.


Londýn je kouzelné a magické město. Pokud mu to člověk dovolí a nechá se vtáhnout, dovolí si zabloudit a oddá se jeho atmosféře, odměnou mu bude jedinečný zážitek a v jeho srdci se usídlí město, do něhož se bude vždy rád vracet a pokaždé objeví nová místa, která ho okouzlí, pobaví, dojmou a ohromí.


Komentáře (1)

Laut (20.2.2019 22:47:29)
Krásně napsané. Je z toho cítit láska k Londýnu. V člověku to vzbudí chuť, hned tam zajet a vše si prohlédnout.

Přidat komentář

Jméno nebo přezdívka*: Text komentáře: Dva plus dva:

* - povinné položky. V případě dotazů nás kontaktujte.


Podpořte nás

Podpořte nás vložením naší ikony na Vaše stránky. Děkujeme.

Ikonka Elearning Teburg.cz Jesliže si chcete ikonku uložit, klikněte na ni. Nebo si přímo zobrazte HTML kód pro vložení na Vaše stránky.

 

Články autora